"ETNO" REFLEKSJE (93) "LP" - niekoniecznie (4) alkohol (4) ARMENIA (1) AUTOSTOP (29) AUTOSTOPEM DO CHIN (8) bajka (1) BANGLADESZ (9) BORNEO (2) BRUNEI DARUSSALAM (1) CHINY (25) depresja (1) DZIWADŁA AZJATYCKIE CZY DZIWNY TURYSTA (6) festiwal (2) FILIPINY (6) FILMY (3) FINANSE (4) FOTORELACJE (50) FRYZJER (3) fura (8) FURĄ PO KIRGISTANIE (6) gazeta (1) giełda samochodowa (5) gołębie (1) GRUZJA (3) herbata (1) HONG KONG (3) hotel (3) INDONEZJA (22) jedzenie (5) języki (1) KAMBODŻA (5) kapurung (1) karaluchy (1) KARTA PLANETA MŁODYCH (3) karty i bierki (1) kawa (4) KAZACHSTAN (7) kible (1) Kielce (1) KIRGISTAN (24) kocury (2) kolej (9) KOSZTY (37) kowalski w podróży (19) LAOS (12) ludzie (80) LULI (5) MAKAO (1) MALEZJA (13) mandaty (1) marszrutka (1) mądralowanie (4) miejsca (64) MJANMA (BIRMA) (12) MOŁDOWA (1) MONGOLIA (9) monk sandals (1) my turysty (26) nieśmiertelny pułk (1) nikiel (2) nóż (1) ODDAWANIE KRWI (3) pieregońszczyki (3) płow (1) policja (3) POLSKA (4) PRAKTYCZNIE (85) projekt badawczy (2) przygotowania przed wyjazdem (7) ROSJA (20) ryż (1) selfie (1) SINGAPUR (3) slow travel (40) slow turystyka (11) słonecznik (1) small talk (7) sprzedaż samochodu (3) sprzedaż samochu (1) straty w drodze (2) street art (2) styl życia (34) Sulawesi (1) sytuacje (50) szok (5) ślub (5) TADŻYKISTAN (2) TAJLANDIA (27) talizmany (2) targ zwierząt (1) telefon (1) tolerancja w drodze (20) tradycja (8) transport (31) transsib (3) trekking (4) UBEZPIECZENIE (2) walki kogutów (2) wielki brat patrzy (2) WIETNAM (9) WIZY (7) wskazówki (22) wydarzenia (7) Z INNEJ BECZKI (58) zakup samochodu (4) zestawienia (4) życie (32)

piątek, 18 listopada 2016

Nieśmiertelny Pułk



Od kilku lat obchody kolejnych rocznic zakończenia Wojny Ojczyźnianej (1941-1945) dodatkowo podkreśla symboliczny i uroczysty przemarsz tzw. nieśmiertelnego pułku (ros. бессмертный полк). Za pomysłodawcę marszu uważany jest mieszkaniec Tiumienia, Gennadij Iwanow Kiryłłowicz, przewodniczący Związku Weteranów Batalionu Policji Obwodu Tiumeńskiego (ros. Совет ветеранов батальона полиции по Тюменской области). Według źródeł to on w przeddzień obchodów rocznicowych w 2007 roku miał sen, w którym to maszerował razem z krewnymi przez jeden z placów, wznosząc czarno-białe fotografie weteranów.

Wzmiankę o jego śnie zamieszczono 08 maja 2007 roku na łamach lokalnej gazety „Tyumenskye izvestya” (Тюменскиe известия). A już następnego dnia, w dniu obchodów, Gennadij urzeczywistnił własny sen, maszerując jako inicjator z wniesioną ku niebu, czarno-białą fotografią swojego ojca. Według rosyjskiej Wikipedii, pierwsze tego rodzaju inicjatywy miały miejsce już wcześniej, w latach 2014-2016, w miastach Nowokuźnieck i Prokopjewsk. Nie były one jednak traktowane w charakterze inicjatywy społecznej. Na stronie internetowej nieśmiertelnego pułku również nie ma wzmianki o tych wydarzeniach. 



W 2012 roku, w Tomsku, w pochodzie uczestniczyło już kilka tysięcy osób, niosąc 2000 fotografii i od tego roku przemarsz zaczęto oficjalnie nazywać nieśmiertelnym pułkiem. W kolejnych latach, również dzięki mediom społecznościowym, pochód rozszerzył się, obejmując zasięgiem część byłych republik Związku Radzieckiego, a nawet osiągając zasięg globalny. Przemarsz pułku organizowany jest w 61 państwach*. W 2016 do nieśmiertelnego pułku dołączyły 33 kraje, w tym Australia, Argentyna, Indonezja, Katar i część państw członkowskich Unii Europejskiej (w tym Polska). 9 maja 2016 nieśmiertelny pułk po raz pierwszy pojawił się również w Polsce. Uroczysty przemarsz miał miejsce na ulicy Żwirki i Wigury, na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.



Szczytowy rozwój pułku przypadł na lata 2014 i 2015. W 2014 roku całą inicjatywą silniej zainteresowały się władze Federacje Rosyjskiej, a w roku kolejnym przypadała równa, 70-ta, rocznica obalenia faszyzmu i zakończenia Wojny Ojczyźnianej. W 2014 tylko w samym Petersburgu, w szeregach nieśmiertelnego pułku przemaszerowało pół miliona obywateli. (To dane z Internetu, ale faktycznie, po samym Newskim Prospekcie przemaszerował wtedy niewyobrażalny tłum). W 2015 roku, według organizatorów, w miastach, które przyłączyły się do inicjatywy, przemaszerowało łącznie ponad 12 milionów osób.



Nieśmiertelny pułk to inicjatywa, która w symboliczny sposób połączyła zmarłych żołnierzy, ich wciąż żyjących towarzyszy broni, jak również rodziny wszystkich walczących. Z tego też powodu nieśmiertelny pułk zasilają wszystkie pokolenia od pradziadów po prawnuki. Nieśmiertelny pułk jednoczy społeczeństwo rosyjskie i szerzej – społeczeństwo postsowieckie, zbliżając młodych i starszych.



Na ulicach wyczuwa się dumę z męstwa swoich przodków i dumę z uchronienia całej Europy i świata przed zniszczeniem go przez śmiertelnie niebezpiecznego, faszystowskiego wroga.



Nieśmiertelny pułk to nie tylko przemarsze w rocznicę 9 maja, które zdają się pełnić rolę jedynie podkreślenia solidarności wśród maszerujących obywateli. Inicjatorzy pułku stworzyli bazę, w której można tworzyć profile poległych żołnierzy i weteranów. Rzecz jasna, wszystko oparte na faktach i zachowanych wspomnieniach. To miejsce, gdzie ich  zasługi będą wiecznie żywe i nieanonimowe. To hołd dla rodziców, dziadków, braci i sióstr, ale również skarbnica wiedzy dla dzieci, wnuków i prawnuków, które ową dumę przekażą w przyszłości jeszcze następnym pokoleniom.



W ten oto sposób powstała kronika wydarzeń Wojny Ojczyźnianej, którą szczegółowo uzupełniają zarówno rodziny poległych jak i rodziny wciąż żyjących kombatantów. Rodziny zamieszczają wszystkie otrzymane, zdobyte i wyszarpane informacje. Bez wyjątków. Każda fotografia, podpis, zapiski, zasłyszane wersje wydarzeń, wszystko jest dokładnie katalogowane.



Dzięki powstałej platformie nastąpiła szeroka wymiana informacjami i poszlakami. Dla części rodzin, które wciąż szukają danych na temat miejsca zaginięcia swoich przodków to cenne źródło informacji i nadzieja na zamknięcie pewnego rozdziału w dziejach rodziny. Platforma daje też możliwość nawiązania łączności między wciąż jeszcze żyjącymi kombatantami, których los porozrzucał po obszarze całego Związku Radzieckiego.



Charakterystyczną cechą nieśmiertelnego pułku są biało-czarne fotografie poległych lub fotografie wciąż żyjących bohaterów Wojny Ojczyźnianej. Rodziny maszerują dumnie ramię przy ramieniu, trzymając na widoku fotografie zwycięzców.



Nieśmiertelny pułk to inicjatywa niespotykana w innych częściach świata (a nawet jeśli, to nie na taką skalę), to inicjatywa która połączyła miliony poległych i ich krewnych w jedną wielką ojczyźnianą rodzinę. 9 maja wszyscy są razem i nie opłakują (choć niektórzy z pewnością też), lecz wspólnie cieszą się z tego, co swoim męstwem wywalczyli ich rodzice i dziadowie.



Wypada mieć nadzieję, że coraz większe zainteresowanie władz, nie przemieni nieśmiertelnego pułku z inicjatywy społecznej, która, co należy podkreślić z całą siłą, sama w sobie jest warta naśladowania, w środek czy narzędzie do manipulacji i wywołania iskry, która będzie w stanie wzniecić ukryte zapędy nacjonalistyczne. 9 maja 2015 roku w Moskwie prezydent Władimir Putin po raz pierwszy przyłączył się do nieśmiertelnego pułku, a w tym samym roku, 5 października, roku inicjatywa została oficjalnie zarejestrowana jako wszechrosyjski, obywatelsko-patriotyczny ruch społeczny – Nieśmiertelny Pułk Rosji. W grudniu 2015, będąc w Ałmacie, mieliśmy okazję oglądać na jednym z kanałów rosyjskich powtórkę transmisji z moskiewskich obchodów 70 rocznicy zakończenia Wojny Ojczyźnianej. Wypowiedzi kilkuletnich srajdków nie napawały optymizmem. Granica między eksponowaną miłością, dumą z męstwa poległych i fanatyzmem jest bardzo krucha. Z jednej strony przemarszom nieśmiertelnego pułku towarzyszy atmosfera przyjaźni i spokoju (uczestniczyliśmy w przemarszu w Petersburgu w 2014 i w Biszkeku w 2016), a z drugiej ów fanatyzm potrafi przygnieść, pojawiając się zupełnie z zaskoczenia, co też obserwowaliśmy w trakcie obchodów Wielkiego Zwycięstwa, 9 maja 2016, w Biszkeku. No nie dało się porozmawiać o II Wojnie Światowej, nie wychodząc z punktu naszego (polskiego) braku wdzięczności za wyswobodzenie. A próbowaliśmy. Całe popołudnie…





*Data rozpoczęcia przemarszu nieśmiertelnego pułku w poszczególnych państwach WEDŁUG ROSYJSKIEJ WIKIPEDII. Podkreślone państwa nie są uznawane na forum międzynarodowym, ale ich istnienie uznaje Rosja:



2012 – Rosja;

2013 – Kazachstan, Kirgistan, Ukraina;

2014 – Białoruś, Izrael, Doniecka Republika Ludowa Kostaryka, Ługańska Republika Ludowa;

2015 – Abchazja, Austria, Bułgaria, Estonia, Grecja, Irlandia, Islandia, Kanada, Korea Południowa, Liban, Łotwa, Meksyk, Mołdowa, Mongolia, Naddniestrzańska Republika Mołdawska, Niemcy Norwegia, Osetia Południowa, Szwecja, USA, Wielka Brytania;

2016 – Australia, Albania, Argentyna, Azerbejdżan, Armenia, Belgia, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Francja, Indonezja, Hiszpania, Holandia, Katar, Litwa, Macedonia, Malta, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Tadżykistan, Turcja, Turkmenistan, Uzbekistan, Włochy.





http://moypolk.ru/letopis-polka, dostęp 01.03.2016

https://polkrf.ru/about/, dostęp 01.03.2016


http://www.mysl-polska.pl/474, dostęp 16.11.2016






http://prawica.net/4214, dostęp 18.11.2016

Sankt Petersburg. 09.05.2014. Prezentowane fotografie wykonaliśmy już po przemarszu nieśmiertelnego pułku, w przerwie przed kolejnym elementem parady, jakim był przemarsz wojsk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Garść publikacji naszych i o nas