"ETNO" REFLEKSJE (93) "LP" - niekoniecznie (4) alkohol (4) ARMENIA (1) AUTOSTOP (29) AUTOSTOPEM DO CHIN (8) bajka (1) BANGLADESZ (9) BORNEO (2) BRUNEI DARUSSALAM (1) CHINY (25) depresja (1) DZIWADŁA AZJATYCKIE CZY DZIWNY TURYSTA (6) festiwal (2) FILIPINY (6) FILMY (3) FINANSE (4) FOTORELACJE (50) FRYZJER (3) fura (8) FURĄ PO KIRGISTANIE (6) gazeta (1) giełda samochodowa (5) gołębie (1) GRUZJA (3) herbata (1) HONG KONG (3) hotel (3) INDONEZJA (22) jedzenie (5) języki (1) KAMBODŻA (5) kapurung (1) karaluchy (1) KARTA PLANETA MŁODYCH (2) karty i bierki (1) kawa (4) KAZACHSTAN (7) kible (1) Kielce (1) KIRGISTAN (24) kocury (2) kolej (9) KOSZTY (37) kowalski w podróży (19) LAOS (12) ludzie (80) LULI (5) MAKAO (1) MALEZJA (13) mandaty (1) marszrutka (1) mądralowanie (4) miejsca (64) MJANMA (BIRMA) (12) MOŁDOWA (1) MONGOLIA (9) monk sandals (1) my turysty (26) nieśmiertelny pułk (1) nikiel (2) nóż (1) ODDAWANIE KRWI (3) pieregońszczyki (3) płow (1) policja (3) POLSKA (4) PRAKTYCZNIE (85) projekt badawczy (2) przygotowania przed wyjazdem (7) ROSJA (20) ryż (1) selfie (1) SINGAPUR (3) slow travel (40) slow turystyka (11) słonecznik (1) small talk (7) sprzedaż samochodu (3) sprzedaż samochu (1) straty w drodze (2) street art (2) styl życia (34) Sulawesi (1) sytuacje (50) szok (5) ślub (5) TADŻYKISTAN (2) TAJLANDIA (27) talizmany (2) targ zwierząt (1) telefon (1) tolerancja w drodze (20) tradycja (8) transport (31) transsib (3) trekking (4) UBEZPIECZENIE (2) walki kogutów (2) wielki brat patrzy (2) WIETNAM (9) WIZY (7) wskazówki (22) wydarzenia (7) Z INNEJ BECZKI (58) zakup samochodu (4) zestawienia (4) życie (32)

poniedziałek, 29 maja 2017

KAPURUNG – smak południowego SulawesiKapurung to tradycyjna zupa, charakterystyczna dla południowego Sulawesi w Indonezji (Celebes). Zupa występuje w restauracjach i barach od Makasar po Pare-Pare i Palopo, zachwycając niepowtarzalnym smakiem. Kapurung może nieco przypominać papedę, która jest popularnym daniem na Papui i Molukach. Na niektórych wysepkach, o czym można dowiedzieć się z blogów kulinarnych lokalsów, kapurung występuje również w formie drugiego dania, czyli ryżu z dodatkami lub samych dodatków na talerzu. My skupiamy się na zupie, bo ta podbiła nasze podniebienia.

Swój niepowtarzalny smak kapurung zawdzięcza wywarowi z ryby, którą często łączy się również z kurczakiem. Lekką zawiesinę uzyskuje się dzięki skrobi kukurydzianej i bananom. Zupa jest typową gęściorą! Wszystko jest tutaj w dużej ilości. I dzwoneczki rybne, i kawałki kurczaka, i ewentualne krewetki bądź kalmary, i mix warzyw. Skład tych ostatnich może różnić się w zależności od upodobań lokalnego kucharza. W barach na naszej drodze ani razu nie zabrakło bakłażanów, pomidorów i czosnku. W talerzach pływała też kukurydza, rośliny strączkowe – najczęściej fasola i soczewica oraz przeróżna zielenina. Przyprawy i ostrość pozwalają na pewną dowolność i zależą tylko od indywidualnych upodobań kucharza.

Prawdziwym sercem owej zupy są jednak dwa inne składniki. Pierwszym z nich jest papeda, szerzej znana mieszkańcom Europy jako limonka. Papeda jest cytrusem rozpowszechnionym w całej Azji Południowo-Wschodniej i to dzięki niej (a w szczególności dzięki walorom smakowym samej skórki) wszystkie zupy, od chińskiego regionu Xishuangbanna, przez Mjanmę, Laos, Wietnam i Tajlandię, aż po Malezję z Singapurem i odległą Indonezję, a czasem również i Filipiny, mają tę fantastyczną i wyjątkową świeżość oraz kwaskowy posmak. Limonkę dodaje się tutaj do wszystkiego. Jej smak jest subtelny a nie mocny i dominujący całą potrawę, jak to często bywa z nadmiarem cytryny. Drugim, niekwestionowanym sercem kapurungu jest sago, czyli mączka skrobiowa z palmy sagowej. Na południu Sulawesi sago, które znajdziemy w naszych talerzach będzie mieć najczęściej formę galaretowatych kuleczek, które do złudzenia przypominają olbrzymie i tłuste larwy lub główki meduz.

Pychota! :-)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Garść publikacji naszych i o nas