"ETNO" REFLEKSJE (93) "LP" - niekoniecznie (4) alkohol (4) ARMENIA (1) AUTOSTOP (29) AUTOSTOPEM DO CHIN (8) bajka (1) BANGLADESZ (9) BORNEO (2) BRUNEI DARUSSALAM (1) CHINY (25) depresja (1) DZIWADŁA AZJATYCKIE CZY DZIWNY TURYSTA (6) festiwal (2) FILIPINY (6) FILMY (3) FINANSE (4) FOTORELACJE (50) FRYZJER (3) fura (8) FURĄ PO KIRGISTANIE (6) gazeta (1) giełda samochodowa (5) gołębie (1) GRUZJA (3) herbata (1) HONG KONG (3) hotel (3) INDONEZJA (22) jedzenie (5) języki (1) KAMBODŻA (5) kapurung (1) karaluchy (1) KARTA PLANETA MŁODYCH (2) karty i bierki (1) kawa (4) KAZACHSTAN (7) kible (1) Kielce (1) KIRGISTAN (24) kocury (2) kolej (9) KOSZTY (37) kowalski w podróży (19) LAOS (12) ludzie (80) LULI (5) MAKAO (1) MALEZJA (13) mandaty (1) marszrutka (1) mądralowanie (4) miejsca (64) MJANMA (BIRMA) (12) MOŁDOWA (1) MONGOLIA (9) monk sandals (1) my turysty (26) nieśmiertelny pułk (1) nikiel (2) nóż (1) ODDAWANIE KRWI (3) pieregońszczyki (3) płow (1) policja (3) POLSKA (4) PRAKTYCZNIE (85) projekt badawczy (2) przygotowania przed wyjazdem (7) ROSJA (20) ryż (1) selfie (1) SINGAPUR (3) slow travel (40) slow turystyka (11) słonecznik (1) small talk (7) sprzedaż samochodu (3) sprzedaż samochu (1) straty w drodze (2) street art (2) styl życia (34) Sulawesi (1) sytuacje (50) szok (5) ślub (5) TADŻYKISTAN (2) TAJLANDIA (27) talizmany (2) targ zwierząt (1) telefon (1) tolerancja w drodze (20) tradycja (8) transport (31) transsib (3) trekking (4) UBEZPIECZENIE (2) walki kogutów (2) wielki brat patrzy (2) WIETNAM (9) WIZY (7) wskazówki (22) wydarzenia (7) Z INNEJ BECZKI (58) zakup samochodu (4) zestawienia (4) życie (32)

niedziela, 6 kwietnia 2014

z którym bankiem przez świat?

Wybór odpowiedniego banku na czas wielomiesięcznego wyjazdu jest kwestią, na którą warto poświęcić trochę czasu. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo zgromadzonych środków, ale również o próbę zniwelowania kosztów, które w skali tak długiego podróżowania po różnych krajach i kontynentach mogą okazać się znaczne. W naszym przypadku to „trochę czasu” stało się faktycznie odrobiną i wcale nie dlatego, że podeszliśmy do tego lekceważąco. 


Wszystko dzięki lekturze różnych forów poświęconych temu zagadnieniu oraz doświadczeń tych, którzy wrócili ze swoich podróży i dzielą się nimi na portalach podróżniczych. Konkluzja jest jedna. Nie ma najlepszego banku i najlepszej oferty. Zawsze jest jakieś coś, jakiś krzaczek, kruczek, czy jak to sobie inaczej nazwiemy. Mając to na uwadze, postanowiliśmy skupić się na bankach, w których posiadamy już jakieś produkty finansowe. Po analizie porównawczej mBanku, Pekao S.A., PKO BP i Citi Banku ten ostatni wypadł najlepiej. Co prawda, w rankingach, które krążą na portalach oferta Citi znajduje się dopiero w drugiej piątce, ale co do liderów klasyfikacji (Alior Bank, mBank, BZWBK,Deutsche Bank) też krążą sprzeczne refleksje. Oferta Citi jest ciekawa, ale po spełnieniu pewnych warunków (jak zawsze J) – co spróbujemy wyjaśnić w dalszej części tekstu.
Każde z nas założyło konto osobiste CitiOne z podpiętym subkontem dolarowym, do tego konto oszczędnościowe, a Bartek dodatkowo zrezygnował z karty kredytowej i złożył ponowny wniosek o jej uzyskanie. Zrobiliśmy tak bo: duża liczba produktów daje możliwość podzielenia środków w różnych miejscach, czyli zmniejsza zagrożenie utraty całości środków w razie ekstremalnej sytuacji, a dodatkowo jest pewnym „mykiem” na obejście opłat administracyjnych banku za prowadzenie konta, a te nie są małe bo mówimy o 20,00 PLN w miesiącu. Inna kwestia (choć raczej żadna nowość) to darmowe przelewy między kontami wewnątrz tego samego banku.
Opłatę można obejść dwojako. Po pierwsze, wpłacając co miesiąc na konto kilka tysięcy PLN, co bez dobrej pracy (i pracy w ogóle) jest raczej mało realne.  Po drugie, gromadząc na wszystkich produktach banku co najmniej „określoną kwotę X”[1] PLN, stąd pomysł konta oszczędnościowego.
Konto oszczędnościowe daje, co prawda, blady 1% w skali roku, ale lokaty w innych bankach (za wyjątkiem Open Finance) raczej dużo więcej nie wygenerują. Konto oszczędnościowe daje możliwość trzech bezpłatnych przelewów w miesiącu (UWAGA: chodzi o pierwszy przelew na konto osobiste, pierwszy przelew na konto walutowe i np. pierwszy przelew na konto zewnętrzne, czyli w sumie daje to TRZY – zawsze jakieś krzaczki drobnym druczkiem J). Każdy następny przelew kosztuje już 10,00 PLN. Kaskę można wyciągać i przelewać kiedy to się nam podoba bez utraty %, co daje większy komfort niż lokata zerwana zbyt wcześnie (ale to raczej oczywiste).
Kartę kredytową zakładaliśmy ponownie głównie z tego względu, że konta walutowe Citi Banku są obsługiwane przez MasterCard a chodziło o posiadanie MasterCard i Visy (może się zdarzyć, że w jakimś kraju np. MasterCard nie będzie akceptowana albo odwrotnie, więc dywersyfikacja jest wskazana). Poza tym chodziło o zejście z kosztów. Opłata roczna za kartę to 96,00 PLN (8,00 PLN/miesiąc). Wykonując operacje o wartości 1000,00 PLN w miesiącu, nie płaci się za prowadzenie karty (poprzednia karta Citi WIZZ nie posiadała takiej opcji). Citi ofertuje kartę kredytową TRAVEL, ale że jest to również MasterCard musieliśmy wybrać inną (aby tylko była to Visa). W City twierdzili, że karta kredytowa TRAVEL jest szczególnie doceniana przez podróżujących (tego akurat nie sprawdzimy, ale może będzie to dla kogoś jakaś wskazówka).
Czas pokaże, czy nasza decyzja była słuszna :) Jeszcze raz podkreślamy, że przedstawiona oferta jest ciekawa pod warunkiem, że macie zaskórniaki w postaci „określonej kwoty X” PLN albo, że jacyś Życzliwi będą Wam przesyłać co miesiąc pięć koła na konto. KOLEJNE WAŻNE:  te wspomniane zaskórniaki w postaci „określonej kwoty X” PLN trzeba potraktować jako kwotę nietykalną przez cały okres podróżowania, bo każda złotówka mniej aktywuje opłatę za prowadzenie konta w kwocie 20,00 PLN L
Będziemy informować jakie faktycznie ponosimy opłaty w skali miesiąca, kwartału, półrocza i roku.
[1] Wartość „określona kwota X” będzie stosowana przez nas w całym tekście.

2 komentarze:

  1. Ostatnio na moje konto siadł komornik. Teraz wyczytałem na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ubezpieczenie-na-zycie-a-zajecie-komornicze/124.html, że może mi siąść na polisę na życie. Nie wiem jak wyjść z tych problemów bo nie mam już sił.

    OdpowiedzUsuń
  2. Każdy bank jest dobry jeśli zaoferuje odpowiednią jakość pożyczki. Szczególnie jeśli chodzi o kredyty gotówkowe online

    OdpowiedzUsuń

Garść publikacji naszych i o nas