"ETNO" REFLEKSJE (93) "LP" - niekoniecznie (4) alkohol (4) ARMENIA (1) AUTOSTOP (29) AUTOSTOPEM DO CHIN (8) bajka (1) BANGLADESZ (9) BORNEO (2) BRUNEI DARUSSALAM (1) CHINY (25) depresja (1) DZIWADŁA AZJATYCKIE CZY DZIWNY TURYSTA (6) festiwal (2) FILIPINY (6) FILMY (3) FINANSE (4) FOTORELACJE (50) FRYZJER (3) fura (8) FURĄ PO KIRGISTANIE (6) gazeta (1) giełda samochodowa (5) gołębie (1) GRUZJA (3) herbata (1) HONG KONG (3) hotel (3) INDONEZJA (22) jedzenie (5) języki (1) KAMBODŻA (5) kapurung (1) karaluchy (1) KARTA PLANETA MŁODYCH (2) karty i bierki (1) kawa (4) KAZACHSTAN (7) kible (1) Kielce (1) KIRGISTAN (24) kocury (2) kolej (9) KOSZTY (37) kowalski w podróży (19) LAOS (12) ludzie (80) LULI (5) MAKAO (1) MALEZJA (13) mandaty (1) marszrutka (1) mądralowanie (4) miejsca (64) MJANMA (BIRMA) (12) MOŁDOWA (1) MONGOLIA (9) monk sandals (1) my turysty (26) nieśmiertelny pułk (1) nikiel (2) nóż (1) ODDAWANIE KRWI (3) pieregońszczyki (3) płow (1) policja (3) POLSKA (4) PRAKTYCZNIE (85) projekt badawczy (2) przygotowania przed wyjazdem (7) ROSJA (20) ryż (1) selfie (1) SINGAPUR (3) slow travel (40) slow turystyka (11) słonecznik (1) small talk (7) sprzedaż samochodu (3) sprzedaż samochu (1) straty w drodze (2) street art (2) styl życia (34) Sulawesi (1) sytuacje (50) szok (5) ślub (5) TADŻYKISTAN (2) TAJLANDIA (27) talizmany (2) targ zwierząt (1) telefon (1) tolerancja w drodze (20) tradycja (8) transport (31) transsib (3) trekking (4) UBEZPIECZENIE (2) walki kogutów (2) wielki brat patrzy (2) WIETNAM (9) WIZY (7) wskazówki (22) wydarzenia (7) Z INNEJ BECZKI (58) zakup samochodu (4) zestawienia (4) życie (32)

poniedziałek, 2 maja 2016

Shop house style

Ulice Hanoi, Ho Chi Minh, Bangkoku, Georgetown czy Phnom Penh są zdominowane przez wąskie, najczęściej dwu-, trzy- lub czterokondygnacyjne budynki. Część z nich to tzw. shop house. Moda na tego rodzaju konstrukcje przybyła na tereny Azji Południowo-Wschodniej z Państwa Środka. Przykłady podobnej architektury można spotkać na obszarze Laosu, Wietnamu, Kambodży, Tajlandii, Malezji, w Indonezji i Singapurze.

Bangkok, Tajlandia
Georgetown, Malezja

Shop house to konstrukcja, która łączy w sobie funkcje domu rodzinnego i przestrzeni handlowej. Na wyższych piętrach znajdują się pokoje dla członków rodziny oraz pokoje gościnne. Ostatnia kondygnacja jest zwykle zaaranżowana pod taras i pełni rolę zielonych płuc budynku. Znajdziemy tam przeróżne gatunki sadzonek krzewów i drzew w donicach. Parter to połączenie pokoju dziennego ze sklepem, biurem lub każdą inną formą działalności gospodarczej. Dlatego nie dziwi tutaj samochód osobowy zaparkowany przy stole albo motocykl rozłożony na części pierwsze tuż przy kojcu dla dziecka. Życie rodzinne miesza się z pracą. Nie dziwi też hotel, w którym, zamiast recepcjonistki, przywitają nas właścicielka trenująca płynne obroty z hula hop i jej mąż, ubrany jedynie w bokserki, którego to oderwaliśmy od „strzelanki” pytaniem o dostępność pokojów. 
Hanoi, Wietnam


Moda na shop house przeminęła definitywnie w kraju, z którego się wywodzi. Chiny aktualnie przechodzą bardzo dynamiczny rozwój w budownictwie mieszkaniowym. Miasta, które odwiedziliśmy, od Pekinu po Kaszgar, niezależnie od wielkości, to rozległe place budowy. Najnowszym trendem są olbrzymie, grodzone osiedla, tworzące samowystarczalne miasta w mieście. Shop house oddał pole przestrzeniom ukrytym za wysokimi murami, których strzeże oddział ochroniarzy i zalewają sztuczne odgłosy ptaków, wydobywające się, z ukrytych pośród koron drzew, głośników.
Hat Yai, Tajlandia


W sąsiednich krajach shop house’y są wciąż widoczne na ulicach miast. Mimo upływu lat popularność tego stylu nie maleje, czego wyrazem jest rosnące zainteresowanie tematem wśród lokalnych młodych designerów i architektów. 
Phnom Penh, Kambodża

W pierwszych dniach października 2014 roku w Phnom Penh, miał miejsce wernisaż poświęcony przemianom urbanistycznym i architektonicznym w stolicy Kambodży. Jego organizatorem była placówka Instytutu Francuskiego w Phnom Penh. Wernisaż przyciągnął uwagę miejscowych oraz przebywających w stolicy obcokrajowców i odbił się echem w miejscowych mediach. Nie zabrakło projektantów oraz studentów miejscowej Akademii Sztuk Pięknych i sztuki użytkowej. 
Georgetown, Malezja
 

Na wystawie zaprezentowano współczesne koncepcje zastosowania formuły shop house oraz nowoczesne formy aranżacji wnętrz. Wystawę o podobnej tematyce zaprezentowało również Miejskie Muzeum w Singapurze. Obie wystawy podkreślały funkcjonalność shop house'ów, jak również ich niesłabnącą oryginalność w realiach szybko zmieniających się trendów budownictwa mieszkaniowego. 
Georgetown, Malezja

Młodzi projektanci stawiają na przestrzeń i wykorzystanie do maksimum naturalnego światła dziennego. Wewnątrz budynku ma być przestronnie i jasno. Designerzy stawiają również na przyrodę. W projektach zieleń wypełnia zatem nie tylko wejście do shop house i jego dach. Zieleń ożywia też półpiętra i korytarze. Celem, który stawiają przed sobą młodzi projektanci, jest zapełnienie każdej wolnej przestrzeni wewnątrz budynku. W efekcie wnętrze budynku ma stać się mniej surowe, jednocześnie zachęcając do relaksu. Przykładem jest przestrzeń pod schodami, którą domownicy, chcąc nie chcąc, oglądają każdego dnia podczas przemieszczania się pomiędzy piętrami. Koncepty zagospodarowania tej przestrzeni zakładają wszystko od obrazów i mikro oaz z żywych roślin po oczka wodne i nowoczesne instalacje świetlne. 
Phnom Penh, Kambodża

Wszystko wskazuje na to, że tendencja w budownictwie w krajach Azji Południowo-Wschodniej w najbliższych latach nie ulegnie zmianie. Nie bez znaczenia jest model życia rodzinnego, który preferują mieszkańcy tej części świata. Fakt, że dom, w którym jest wystarczająco miejsca do wspólnej egzystencji trzech pokoleń rodziny, w połączeniu z możliwością wspólnej pracy przy prowadzonym biznesie, stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. Mimo upływu lat i coraz popularniejszej tendencji na tworzenie wielkich kompleksów mieszkaniowo–osiedlowych, shop house wciąż doskonale wpisuje się w azjatycki styl życia i spełnia lokalne oczekiwania. Czyżby na tym polu tradycja wygrała z nowoczesnością? 
Phnom Penh, Kambodża
Melaka, Malezja
Bangkok, Tajlandia

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Garść publikacji naszych i o nas